Üdvözöllek a blogomon!

Horgoló súgó

Horgoló súgó 

Ezt az oldalt egy kis segítségnek szánom azoknak, akik hozzám hasonlóan kezdő horgolók.
Mint ilyen, számtalan bakiba belefutok, és segítség híján magam próbálom a problémát orvosolni, több kevesebb sikerrel. Itt ezeket fogom megosztani,
remélem segítség lesz másnak is, illetve nekem is hasznos lesz, 
mert ha egy-egy dolgot elfelejtek, itt én is utána nézhetek, hogy is csináltam a múltkor?
❦❦❦

Fogyasztás kispálcákkal:

A sapkák elkészítésénél, jobban mondva a fülvédőknél volt szükségem arra, hogy soronként fogyasszak, ezzel elérve a fülvédő háromszög alakú formáját. Nem olyan ördöngös, és gondolom a többi pálcatípusnál is így kell eljárni.

Én a munka közepénél mutatom be, így azért egy fokkal látványosabb.
Szóval itt tartok a jelen esetben fülvédő közepén, az előző sor befejezése után megfordítottam a munkát.


Elkészítem a pálca fajtának megfelelő sor magasítást, itt egy lsz-et.


A következő pálcába bököm a horgolótűmet, majd áthúzom a fonalat, de a pálcát nem fejezem be. Két hurok lesz a tűmön.


Majd ismét a következő pálcába bököm a horgolótűmet, itt is áthúzom a fonalat, de a pálcát itt sem fejezem be. Három hurok lesz a tűmön.


Legvégül a pálcákat egyszerre fejezem be, a három hurkon egyszerre húzom át a fonalat.


Próbáltam felülről fényképezni, hogy látszódjék, hogy három pálcából kettőt csináltunk.


Folytatjuk a munkát a sor végéig, a további pálcáknál nem fogyasztunk. Majd fordulunk, és a következő sor elején is elvégezzük a fogyasztást. 
Magyarul, minden sorban, a sor elején kell egy pálcát fogyasztani.
Addig folytatjuk, amíg már csak egy szemünk nem marad, ilyenkor elkötjük, levágjuk a fonalat.


A lelógó fonalat egy vastagabb varró tűvel beszőjük a sorok közé, így eltüntetve azt.
Befejeztük, készen vagyunk!

Jó munkát!


Körlap horgolása:

Sokszor szükség lehet szabályos körlap horgolására, aminek nem pöndörödik fel a széle, nem hullámos...stb. n ezzel a problémával a sapkák készítésénél találkoztam, ott ahol a mintát találtam le is volt írva, hogy hogyan kell csinálni, és azt hiszem, ez a séma minden körlapnál igaz lesz. Persze a kezdés, hogy varázskörbe, vagy láncszemsorral kezdünk eltér majd, és a kezdő pálcák mennyisége is eltér majd, de a szaporítás szabályai ugyanazok maradnak.

Én most egy félpálcás körön mutatom be a szabályokat, a többi pálcával horgolt kör a kezdőkörben horgolt pálcák számában, és a körönkénti sormagasításban tér majd el.
A kezdő kör pálcáinak száma pálcamérettől függően: kispálca esetén: 6, félpálca esetén: 9, egyráhajtásos pálca esetén: 12.


Kétféle módon kezdhetünk, vagy varázskörrel, vagy 6 lsz-et, 1 ksz-mel körré zárunk. Én varázskörrel indítok, ott ahol nem ír a minta semmit, érdemes ezt használni.

1 kör, vagyis a kezdőkör: varázskörbe 2 lsz és 7 fp, összehúzzuk a kört ne túl szorosan, és kúszószemmel kapcsoljuk össze.


2. kör: *(2 fp) ism. a kör végéig, összekötjük a kört, magyarul minden pálcára szaporítunk, minden pálcába 2 pálcát horgolunk. Így mivel a sormagasítás is pálca, 16 pálcánk lesz.



3. kör: 2 lsz, fp, *(2 fp), fp* ism. a kör végéig, összekötjük a kört, magyarul itt minden második szemre szaporítunk. Az első félpálcát az előző sor sormagasításába készítjük. A következő szembe 2 pálca, majd 1 pálca, aztán 2 majd 1 ... a kör végéig. A végén kúszószemmel kötjük össze a kört.


4. kör: 2 lsz, fp, *(2 fp), a köv. 2 szembe fp * ism. a kör végéig, a kör végén fp az első szembe, összekötjük a kört, magyarul itt minden harmadik szemre szaporítunk. Az első félpálcát az előző sor sormagasításába készítjük. A következő szembe 2 pálca, majd 2 pálca, aztán 2 majd 2 ... a kör végéig. A végén kúszószemmel kötjük össze a kört.


5. kör: 2 lsz, fp, *(2 fp), a köv. 3 szembe fp * ism. a kör végéig, a kör végén fp az első szembe, összekötjük a kört, magyarul itt minden negyedik szemre szaporítunk. Az első félpálcát az előző sor sormagasításába készítjük. A következő szembe 2 pálca, majd 3 pálca, aztán 2 majd 3 ... a kör végéig. A végén kúszószemmel kötjük össze a kört.


Lényeg a lényegben, minden további körnél eggyel több pálca lesz a szaporítások közt. És minden körben annyi szaporításos (dupla) pálca lesz, amennyit a kezdő körben horgoltunk, jelen esetben 8.
Akkor dolgoztunk jól, ha a szaporítások minden körben egymás fölé kerültek, vagyis mindig abba a szemben szaporítunk, ahol az előző körben dupla pálca van, annak is az első pálcájába.

Folytassuk a szabályok szerint addig a munkát, amíg a megfelelő átmérőjű kört el nem érjük. Érdemes minden kör befejezésekor ellenőrizni magunkat, hogy minden dupla szem megvan e. Ha megvan a szükséges méretű körünk, utána szaporítás nélkül haladunk tovább!

Jó munkát!





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Rendszeres olvasók

Translate