Ferdepánt készítése apparáttal
Sokszor használok ferdepántot a varrományaimhoz, keretet adva nekik.
Nagyon tetszik, mert szerintem nagyon fel tud tuningolni egy-egy darabot.
Sosem veszek, mert alapjában véve drága, így nagyon megdobja az anyagköltséget, főleg, ha több méter kell belőle, illetve nem mindig kaptam olyat, amire pont szükségem lett volna. Anyagom van, így magam készítek, annyit, amennyi pont kell.
Viszont vettem egy ferdepánt készítő apparátot, amit használok, ennek a használatát szeretném bemutatni.
Nézzük, hogy készül tehát ez a bizonyos ferdepánt:
Az apparáton található egy szám, vagy milliméter megjelölés, amely azt mutatja, hogy milyen széles ferdepánt készíthető vele, itt 25 mm. Ennek dupláját kell venni a szabásnál, tehát jelen esetben 5 cm széles csíkot szabok a szükséges hosszban. Az anyag szálirányát nem kell figyelni, úgy kell szabni, ahogy az anyag kiadja. Ha nem tudjuk a szükséges hosszban kiszabni az anyagot, toldanunk kell: a két csíkot színt színre fordítjuk, és 90 fokban elforgatjuk egymáshoz képest. Így adott lesz egy négyzet, ahol a két anyag fedi egymást. Az átló mentén varrjuk össze, majd a felesleges anyagot levágjuk. (Lásd a képen.) A varrást levasaljuk.
Látható a képen, hogy fog kinézni a varrás a kész ferdepánton.
Ha megvan a kellő hosszúságú csíkunk, a végéből vágjunk le, hogy könnyebb legyen befűzni az anyagot, a nyíláson keresztül egy gombostűvel is próbálhatunk segíteni a folyamaton.
Kihúzzuk az anyagot, és beigazítjuk, majd kezdődhet a vasalás, az anyagnak megfelelő hőfokkal.
Az apparáton a fogót, kihajtjuk, ezt megfogva tudjuk majd húzni vásárlás közben.
Lehet vasalni úgy is, hogy a nyílás felül legyen, lehet úgy is, hogy alul legyen, kinek hogy kényelmes.
Nekem az utóbbi módszer jött be, tapasztalatom szerint szebben lehet így bevasalni, nem gyűri fel a két oldalát a vasaló. A titka annyi, hogy lassan kell dolgozni, és ha szükséges igazítani az anyagon.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése