Üdvözöllek a blogomon!

2018. október 1., hétfő

Farmernaci táska

Farmernaci táska


Egy nagyon kedves ismerősöm küldött nekem egy szatyornyi anyagot és egy farmert, hogy legyek szíves varrjak egy tatyót neki. Amolyan futkosósat.
Elképzelés nem volt, csak annyi, hogy egy pénztárca és egy telefon elférjen benne. 
Az anyagok és a nadrág láttán nagyjából tudtam, hogy mégis milyen típusú lesz, a többi meg kialakult készítés közben.


Íme az eredmény:


Különösebb díszítést kívül nem kapott, mert a piros bélés így is feltűnővé teszi. Csak egy "Hand made" feliratú fa címkét varrtam rá.
De a piros anyag visszaköszön a pánt díszítéseként, és övként.
Maximálisan ki lettek használva a nadrág sajátosságai, így kívül megmaradtak a zsebek.
Elől három, hátul kettő.



Belülre egy zipzáras, és egy dupla zseb került.



Jól pakolható, minden évszakhoz illő darab.



Kívánom, hogy a tulajdonosa sokáig örömét lelje benne!
😍

2018. szeptember 26., szerda

Bacon-nel göngyölt fasírozott

Bacon-nel göngyölt fasírozott


A Facebook csoportunkba találkoztam ezzel a fantasztikus recepttel. Kiadós, dekoratív, nagyon finom, és egyszerű.
Kiváló hidegtálakhoz salátával, de melegen is jó lehet egy kis krumplival fogyasztva.
A recept eredetije itt található!


Hozzávalók:
  • 60 dkg darált sertés comb
  • 2 db zsemle
  • 1 közepes fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 2 ek. étolaj
  • só ízlés szerint
  • bors ízlés szerint
  • 1 ek. pirospaprika (csemege)
  • 2 db tojás
  • 50 dkg bacon
  • 25 dkg reszelt sajt


Elkészítése:

A hagymát apró kockára vágjuk, a fokhagymát nyomón áttörjük. A zsemléket vízbe áztatjuk, és jól kicsavarjuk. A darált húshoz adjuk a hagymákat, a zsemléket, a tojásokat, és a fűszereket. Jól összedolgozzuk. 
Terítsünk folpackot az asztalra, majd ujjnyi vastagon lapogassuk el a masszát rajta. A bacont kicsit egymást fedve teregessük a fólia másik felére. A húst szórjuk meg a sajttal. Majd szorosan csavarjuk fel. Én végül megfeleztem a tekercseket, a nagy mérete miatt. A kiolajozott tepsibe óvatosan a folpack segítségével emeltem át.  


180 fokon, alufóliával lefedve sütöttem 1 órát, utána fólia nélkül annyi ideig, hogy megpiruljon.
Megvártam, míg kihűl, utána szeltem fel.


Próbáld ki te is!

2018. szeptember 20., csütörtök

Francia saláta

Francia saláta
- a nagy klasszikus -


Szeretem a majonézes salátákat. Nagyon finomak, igaz, hogy nem diétásak, de az ember úgysem eszi minden nap őket. Kiváló kísérői lehetnek egy svédasztalnak, továbbá köretként is kínálhatjuk sültek mellé. Érdemes előző nap elkészíteni őket, mert idő kell, hogy az ízek összeérjenek, illetve kellően lehűljön. Ez már abból a szempontból sem hátrány,
 hogy a nap napon már csak az asztalra kell tenni.


Hozzávalók:

  • 1 kg francia saláta alap
  • 1/2 kg krumpli
  • csemege uborka ízlés szerint (kb. 25 dkg)
  • alma ízlés szerint (kb. 25 dkg)
  • majonéz
  • 1-2 dl víz
  • só ízlés szerint 
  • bors ízlés szerint



Elkészítése:

A francia alapot sós vízben roppanósra főzzük. A krumplit megpucoljuk, felkockázzuk, és szintén sós vízben puhára főzzük. Az almát meghámozzuk, és apró kockákra vágjuk. A csemege uborkát felkarikázzuk, ha így is nagynak tűnik, akkor a karikázás előtt nyugodtan vágjuk félbe. A majonézt némi vízzel felhígítjuk, kevéssel, csak épp annyival, hogy ne legyen nagyon sűrű! Sóval, borssal ízesítjük! Végül összeforgatjuk a majonézt a többi hozzávalóval. 
Pár órával előbb készítsük el, hogy kellően le tudjon a hűtőbe hűlni, és összeérjenek az ízek. Lehet akár előző este is!


Jó étvágyat!

2018. szeptember 19., szerda

Majonézes krumpli saláta

Majonézes krumpli saláta


Szeretem a majonézes salátákat. Nagyon finomak, igaz, hogy nem diétásak, de az ember úgysem eszi minden nap őket. Kiváló kísérői lehetnek egy svédasztalnak, továbbá köretként is kínálhatjuk sültek mellé. Érdemes előző nap elkészíteni őket, mert idő kell, hogy az ízek összeérjenek, illetve kellően lehűljön. Ez már abból a szempontból sem hátrány,
 hogy a nap napon már csak az asztalra kell tenni.


Hozzávalók:

  • 1 kg krumpli
  • 1-2 nagy fej vöröshagyma (lehet lila is)
  • majonéz
  • 1-2 dl víz
  • só ízlés szerint 
  • bors ízlés szerint


Elkészítése:

A krumplit megpucoljuk, felkockázzuk, sós vízben puhára főzzük. A hagymát apró kockákra vágjuk. A majonézt némi vízzel felhígítjuk, kevéssel, csak épp annyival, hogy ne legyen nagyon sűrű! Sóval, borssal ízesítjük! Végül összeforgatjuk a majonézt a hagymával és a kihűlt krumplival. Pár órával előbb készítsük el, hogy kellően le tudjon a hűtőbe hűlni, és összeérjenek az ízek. Lehet akár előző este is!


Jó étvágyat!

2018. szeptember 18., kedd

Töltött paprika

Töltött paprika


Nagyon szeretem a töltött paprikát, egyik nagy kedvencem. Sikerült már több variációt kóstolnom, de úgy vettem észre, hogy az általam készített változatot nem nagyon ismerik.
Lássuk, hogy készül!


Hozzávalók:

  • 50 dkg darált hús
  • 1 tojás
  • 1 kis fej vöröshagyma
  • só ízlés szerint
  • bors ízlés szerint
  • majoranna ízlés szerint
  • 1 kk. pirospaprika
  • rizs, amennyit felvesz
  • 10 db tv paprika
  • 1 leveskocka
  • 2 üveg házi paradicsomlé (vagy 500 gr. dobozos paradicsompüré)
  • cukor ízlés szerint
  • 1 pohár tejföl
  • 2 ek. liszt

Elkészítése: 

A hagymát apró kockákra vágjuk. A darált húshoz adjuk, a tojást, a vöröshagymát, a fűszereket, és annyi rizst, hogy összeálljon. A tölteléket a paprikákba töltjük, ha marad még, akkor abból gombócokat formázzunk. Egy fazékba tesszük, és felengedjük annyi vízzel, amennyi ellepi, beledobjuk a kockát is, és a gombócokat puhára főzzük.
Ha megfőtt, kivesszük a paprikákat, de a főző vizet nem öntjük ki, mert ezzel hígítjuk a mártásunkat. Egy nagy lábosba öntjük a paradicsomlevet, vagy pürét, és a főzőlével mártás sűrűségre felhígítjuk. Amikor felforrt, cukorral ízesítjük, és a tejföllel elkevert liszttel behabarjuk. Kiforraljuk, majd a paprikákat a mártásba helyezzük, és tálaljuk.


Jó étvágyat!

2018. szeptember 6., csütörtök

Erdei gyümölcs dzsem

Erdei gyümölcs dzsem


Ismét egy befőzés, így az ősz folyamán. Erdei gyümölcs dzsemet készítettem. Nagyon szeretjük a bogyós gyümölcsöket, és szívesen kísérletezek a különböző lekvárokkal. Nem is igazán sütibe szánom őket, mert arra ott vannak a klasszikusok, sokkal inkább palacsintára, vajas pirítósra kenve, vagy az édes második fogások mellé képzelem el őket.
Ebben a dzsemben nem is igazán az az érdekes, hogy mi van benne, hanem hogy gyorsfagyasztott  gyümölcsből készül, eláltal annak is elérhető, akinek nem terem meg a hozzávaló. Illetvve jó alternatíva télvíz idején, ha kifogyunk a lekvárokból, és nem akaródzunk ilyenkor sem boltit vásárolni. Dzsemfixet érdemes most egy-két zacskót eltenni télire (ne izguljunk, nem romlik meg, bő 1 év a szavatossága), hátha szükségünk lesz rá, a többi hozzávaló pedig olyankor is elérhető.


Hozzávalók:

  • 1 kg fagyasztott erdei gyümölcs keverék (aki friss gyümölcsből szeretné, annak szüksége lesz piros és fekete ribizlire, szederre, málnára, áfonyára)
  • ½ kg cukor
  • 1 csg. 2az1-ben dzsemfix

Elkészítése:

A gyümölcs keveréket hagyjuk kiolvadni, majd pürésítjük. Akit zavarnak az apró magvak, paszírozza át. A dzsemfix zacskóján lévő leírás alapján megfőzzük a dzsemet. (Én hozzákevertem a cukrot és a dzsemfixet is. Felforraltam, majd még 3 percig forrni hagytam.) 


Üvegekbe töltjük, majd az üvegeket 1-2 percre fejre állítjuk, hogy belül vákum keletkezzen, mellesleg a forróság a fedelet sterilizálja. Száraz dunsztba hagyjuk kihűlni.


Szép napot!

2018. szeptember 5., szerda

Paprika krém házilag

Paprika krém házilag


Ennek a paprika készítménynek biztosan ti is ismeritek a bolti verzióját. Mi, jobban mondva én, nagyon szeretem, minden ében teszek el egy adaggal. Negyed annyiból meg lehet úszni ennyi üveg eltevését, mintha megvásárolnánk. Szívesen használom a főzésnél is, de leginkább a kész levesemet ízesítem vele a tányéron. Azonkívül szendvicsbe is kiváló!

Hozzávalók:
  • ½ kg piros cseresznyepaprika
  • 1 kg piros húsú paprika (lehet: kápia, lecsó, pritamin, paradicsompaprika, akár vegyesen is)
  • 15 dkg jódozatlan só
  • üvegenként: késhegynyi szalicil


Elkészítése:

A paprikákat megmossuk, csumájukat eltávolítjuk, felszeleteljük. Robotgépben, több percig alaposan ledaráljuk, húsdarálón 2x is át lehet darálni. Összekeverjük a sóval, és egy napot állni hagyjuk. Másnap kicsi üvegekbe töltjük, egy késhegynyi szalicilt szórunk az üvegek aljára. Lezárjuk az üvegeket, és száraz, hűvös helyen tároljuk őket fogyasztásig. Felbontás után tartsuk a hűtőben, amíg el nem fogy.
Egy adagból 6 üveg lesz!


Befőzésre fel!






Lusta asszony rétese

Lusta asszony rétese


 Nem olyan régen a Sógornőm megosztott a facebook csoportunkban egy hasonló, receptet. Tetszett midenkinek, többen is kommentelték, hogy jó lenne kipróbálni. Kedves ismerősöm neki is veselkedett, és megsütötte. Szomorúan írta, hogy nem lett olyan, mint várta. Ekkor jutott eszembe ez a recept, egy régi barátnőmtől kaptam. Rögtön el is küldtem neki, hogy ezt próbálja ki, ebben nem fog csalódni. Finom is, kiadós is. Igaz én ritkán sütök, mert a gyerekek nem szeretik a túrós sütiket, így most is csak egy fél adag készült mutatóba. Ennek a hátránya annyi lett, hogy nem lett olyan magas, mint szokott, mivel a legkisebb tepsim nagyobb, mint amekkora a feléhez kellett volna.
De az íz kárpótolt a látványért!


Hozzávalók egy gáztepsihez:

  • 40 dkg rétesliszt
  • 20 dkg cukor
  • 1 csg. sütőpor

A töltelékhez:

  • 50 dkg túró
  • 1 tojás
  • 1 csg. vaníliás cukor
  • 15 dkg cukor

A leöntéshez:

  • 7,5 dl tej
  • 2 tojás
  • 2 ek. cukor

Dúsítani:

  • mazsola (esetleg meggy, vagy egyéb felaprózott gyümölcs)


Elkészítése:

Egy tálban a lisztet elvegyítjük a cukorral, és a sütőporral. Egy másikban kikeverjük a túrót a felvert tojással, a cukorral, és a vaníliás cukorral. Egy harmadikban a tejet a felvert tojással, és a cukorral.
Kikenünk margarinnal vastagon egy gáztepsit. Az aljára szórjuk egyenletesen a lisztes keverék felét. Eloszlatjuk rajta a túrós tölteléket, majd megszórjuk a mazsolával, vagy a gyümölccsel. Erre jön a lisztes keverék másik fele egyenletesen. Végül óvatosan ráöntjük a cukros tojásos tejet, lényeg, hogy mindenhol lepje el. Előmelegített sütőben, 160 fokon aranybarnára (tűpróbáig) sütjük.
Porcukorral meghintve tálaljuk. Én még egy kis karamell öntetet is csurgattam rá.


Egy régebbi sütésből:


Szép napot!




2018. szeptember 4., kedd

Barack befőtt

Barack befőtt


Minden évben teszek el egy-egy adagot, mert nagyon szeretjük. Télen esszük csak úgy magába, ha egy kis nyári ízre vágyunk, de sütibe és gyümölcs levesbe is fel szoktam használni.
Lehet, hogy a barack eltevése már egy kicsit aktualitását vesztette, de annyiból mégsem, hogy igazából ez a módszer a többi gyümölcsre is alkalmazható. Kora nyáron a cseresznyére, meggyre, ilyenkor ősszel pedig a szilvára, körtére is igaz.

Hozzávalók:

  • 5 kg kemény őszibarack
  • ½ kg cukor
  • 5 liter víz
  • pár szem szegfűszeg
  • 1-2 egész fahéj
  • 1 csg. befőtt tartósító


Elkészítése:

A barackokat alaposan megmosom, kimagozom, és nagyságtól függően 4-6 cikkre vágom. A vízhez hozzáadjuk a tartósítószert, a cukrot, és a fűszereket. Felforraljuk. Ha forr, takarékra veszem. A barackokat kis adagokban 1-2 percig főzöm a szirupban, majd szűrőkanállal tiszta üvegekbe szedem. Ha az összes barack már az üvegekben van, annyi levet merek rá, amennyi ellepi. Lezárom az üvegeket, és pár percre fejre állítom. 
Szárazdunsztba hagyom kihűlni!


Jó befőzést!


2018. szeptember 2., vasárnap

Polányi csibetál

Polányi csibetál


Ez a recept ismét Sógornőm remeke, tőle kaptam már réges-régen. Meg is feledkeztem már róla, a minap akadt ismét a kezembe. Ettünk már nála ilyet vendégségbe, de akkor ő sertésből készítette, azzal is nagyon finom volt. Én most az eredeti receptnél maradtam, így ez a csibetál lett a vasárnapi ebédünk.


Hozzávalók:

  • 1 egész csirke (lehet csak csirkemell filé is)
  • 8 dkg liszt
  • 1 tk. pirospaprika
  • 1 kk. majoránna
  • 1 kk. őrölt fekete bors
  • késhegynyi őrölt kömény
  • 1 tk. fokhagyma granulátum
  • só ízlés szerint
  • 1 fej vöröshagyma
  • 10 dkg reszelt füstölt sajt
  • 2 dl tejföl
  • 4 ek. étolaj


Elkészítése:

A csirkét alaposan megmossuk, lebőrözzük, és feldaraboljuk. Egy tűzálló tálat kiolajozunk, a lisztet összekeverjük a fűszerekkel. Ebbe a fűszeres lisztbe forgassuk meg a húsokat, majd szépen egymás mellé sorakoztatjuk őket a sütő tálba. Ha marad a lisztből, nyugodtan szórjuk a tetejére. A hagymát pucoljuk meg, és vékonyan karikázzuk fel. Rakosgassuk ki vele a husink tetejét, erre szórjuk szépen eloszlatva a sajtot. A tejfölt keverjük simára a 4 evőkanál olajjal, majd locsoljuk a sajt tetejére. Fóliázzuk le, és 180 fokon addig pároljuk, amíg meg nem puhul. Kb. 1,5 óra. Utána szedjük le a fóliát róla és addig süssük tovább, amíg a teteje meg nem pirul.



Párolt rizzsel tálaljuk!
Jó étvágyat!

2018. augusztus 31., péntek

Vörösboros marharagu

Vörösboros marharagu


Még mindig a szülinapi menüről blogolok nektek. Főételként Barátnőm isteni receptje alapján készült a marharagu. Terveink szerint bográcsban készült volna, de az aznapi eső miatt a lakásba kényszerültünk. Így is fenséges, s kiadós lett, igazi ünnepi étel. Természetesen 16 főre nagyobb mennyiség készült, itt csak az alaprecept olvasható 4 főre. Készítsétek el ti is, mert nagyon finom, kár lenne kihagyni!

Hozzávalók:
  • 60 dkg marhalábszár vagy comb
  • 10 dkg füstölt szalonna
  • 2 db nagyobb sárgarépa
  • 1 kisebb konzerv paradicsompüré (140 gr.-os)
  • 20 dkg gomba (lehet konzerv is)
  • 1 fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • kakukkfű ízlés szerint
  • 2 db babérlevél
  • 1,5 dl vörösbor
  • só ízlés szerint
  • őrölt bors ízlés szerint


Elkészítés:

A kockára vágott füstölt szalonnát kipirítjuk, rátesszük a felkockázott vöröshagymát, és üvegesre pároljuk. Ekkor hozzáadjuk a felkockázott sárgarépát, a gombát, a paradicsompürét, a babérlevelet, a kakukkfüvet, az áttört fokhagymát, és a felkockázott marhahúst. Sózzuk, borsozzuk, kicsit párolunk rajta, majd felöntjük a vörösborral, és annyi vízzel, amennyi ellepi. Lassú tűzön, fedő alatt teljesen puhára pároljuk. Amikor a hús megpuhult, a fedőt levéve rövid lére beforraljuk.


Barátnőm burgonyafánkkal tálalja, én penne tésztát és csemege uborkát kínáltam hozzá!
Jó étvágyat!

2018. augusztus 30., csütörtök

Gyümölcsös limonádé

Gyümölcsös limonádé


Biztosan ismeritek a limonádé klasszikus víz-cukor-citromlé receptjét. Mi is szeretjük, nyaranta készítünk is mindig. Az egyetlen dolog, talán ami negatívum számomra benne, hogy a cukor sehogy se akar felolvadni, így a kancsó "eleje" szinte ízetlen marad, a "vége" meg ihatatlanul édes. De egy hajó kiránduláson vásárolt limonádénak köszönhetően sikerült megfejteni a "vendéglátós" limonádé rejtélyét. Azóta így készítjük, nem is hinnétek melyen pofon egyszerű dologról van szó.
Lányom szülinapján is limonádéztunk, kiváltva ezzel több karton szénsavas üdítőt.
Nagyobb sikere volt, mint az üdítőknek, és ne felejtsük el, hogy mennyivel költség hatékonyabb megoldás egy nagyobb társaságnál. Hiába drágább minden vendéglátóhelyen, ilyenkor nyáron.


Hozzávalók:

  • víz
  • szörp (mi málnát és bodzát használtunk)
  • citromízesítő
  • citrusféle (lime vagy citrom vagy narancs)
  • friss gyümölcs (leginkább bogyós, de jól mutat más gyümölcs is apró kockákra vágva)
  • esetleg jég kocka (mi nem tettünk bele, mert aznap nem volt olyan meleg)


Elkészítése:

Végy egy kancsót. Engedd 3/4-ig vízzel, majd kezd ízesíteni a szörppel és a citromízesítővel, míg a kívánt ízt el nem éred. Végül dobáld bele a gyümölcsöket. Nagy melegben jég kocka is mehet bele.
A szörp adja meg a limonádé alap ízét, a gyümölcsök csak kis mértékben befolyásolják azt. Inkább csak díszítéshez kell. Akinek van mentája pár friss levélkével megbolondíthatja. Mivel a szörp eleve édes, így remekül kiváltja a cukrot, és még azon sem kell izgulni, hogy felolvadjon. Ha nagyobb mennyiséget kell készítenünk, érdemes a gyümölcsöket előre előkészíteni, így mikor kiürül a kancsó, csak belemarkolunk és dobjuk is bele a frissen bekevert limonádéba.
Azonnal tálalható!


Limonádéra fel!

2018. augusztus 29., szerda

Emeletes torta (belga csokis-málnás)

Emeletes torta
- felül belga csokis, alul málnás ízben - 



Lányom 18. születésnapjára készítettem ezt az emeletes tortát. Szerettem volna, valami különlegeset készíteni, és mivel a vendég sereg is viszonylag nagy volt, jó választásnak bizonyult.
A belga csokis íz az ünnepelt kérése volt, a málnás mellett pedig magam döntöttem, friss könnyű nyári íze miatt. A torta két féle piskóta lapból áll, a belga csoki krém saját receptem, a málnás krém, illetve a lecsurgatott csoki ganache receptje a facebook-os Házi cukrászok csoportjából való. A tetejét friss gyümölccsel és cukor dísszel díszítettem.
No de lássuk a receptet!


Hozzávalók:
  • 25 cm átmérőjű piskóta tortalap (7 tojásból)
  • 18 cm átmérőjű kakaós piskóta tortalap (5 tojásból)
    • (receptje itt)
A málna krémhez:
  • 5 dl tejszín
  • 1 csg. habfixáló
  • 50 dkg fagyasztott málna
  • porcukor ízlés szerint
A belga csokis krémhez:
  • 5 dl tejszín
  • 1 csg. habfixáló
  • 10 dkg jó minőségű tejcsokoládé
  • porcukor ízlés szerint
A csoki ganasche-hoz:
  • 10 dkg étcsokoládé
  • 1-2 ek. étolaj
  • 1 dl langyos tejszín
Díszítéshez:
  • málna, és egyéb friss gyümölcs (én epret, kétféle szőlőt, és szilvát használtam)
  • cukor dísz


Elkészítése:
A tortalapok elkészítését külön nem írom le, a linken megtaláljátok, és az alapján meg is tudjátok sütni. Én mindig előző este elkészítem, így van ideje kihűlni. A piskótákat egyenként 3 lapra vágjuk. 

A csoki ganache készítjük el legelőször:
 A csokit az olajjal víz gőz felett felolvasztjuk, majd lehúzzuk a tűzről és folyamatos keverés mellett fokozatosan adagoljuk a tejszínt hozzá. Addig keverjük, míg szép sima, egynemű nem lesz. Hagyjuk langyosra hűlni.

A málna krémet készítjük másodjára:
A málnát csak félig hagyjuk felengedni. Így fagyosan pürésítsük össze botmixerrel. A tejszínt a cukorral és a habfixálóval kemény habbá verjük. Végül a málna pürével keverjük simára.

A belga csokis krém következik:
A tejszínt a cukorral és a habfixálóval kemény habbá verjük. A csokit gőz fölött felolvasztjuk, langyosra hűtjük. Majd óvatosan, folyamatos robotgéppel való keverés mellett a felvert tejszínbe csorgatjuk.

Az összeállítás:
A nagy tortára egyszerűen ráépítettem a kis tortát, nem tettem közéjük semmit merevítésnek, mivel könnyű tortákról volt szó. 
Tehát a nagy tortalapot betöltjük a fele-fele málnás krémmel. A belga csokis krémet 3 fel osztjuk, a lapok közé betöltjük az 1/3-1/3-ad részét. Megkaptuk a csupasz emeletes tortánkat. A maradék belga csokis krémmel bevonjuk a két emeletet, nem baj, ha nem fed rendesen, csak egyenletesen simítsuk el. A csoki ganache-t, csurgassuk le mindkét emeletről, majd díszítsük tetszés szerint (ha még maradt) belga csoki krémmel. Én csak a cukor virágok, és a gyertyák helyét nyomtam ki vele.
Rakosgassátok ki minél gazdagabban a különféle gyümölcsökkel, cukor díszekkel.
Fogyasztásig hűtőben tartjuk!


Drágám!
Boldog 18. születésnapot!

2018. augusztus 24., péntek

Elzászi almatorta

Elzászi almatorta

A múltkorában francia almás pitét készítettem, nagyon ízlett mindenkinek. Ennek apropóján készítettem el ezt az almatortát is. Lényegében hasonlít a pitéhez, a különbség annyi, hogy egy jó minőségű linzer az alapja. El is kapkodtuk a zöldborsó leves után. A receptet a megyei lap egyik régebbi számában találtuk.



Hozzávalók:

  • 12,5 dkg margarin
  • 25 dkg liszt
  • 3 ek. víz
  • csipet só
  • 4-5 alma
  • 2,5 dl tejszín
  • 10 dkg cukor
  • 1 tk. vanília aroma
  • 2 tojás
Elkészítése:

A margarint elmorzsoljuk a liszttel, hozzáadjuk a vizet, sót, és tésztát gyúrunk belőle. 30 percet hűtőben pihentetjük. Addig az almákat megpucoljuk, majd cikkekre vágjuk. A tejszínhez hozzákeverjük a cukrot, a vanília aromát, és a felvert tojást.
A tésztát kinyújtjuk, majd egy margarinnal kikent pite sütőbe nyomkodjuk. A kilógó részeket levágjuk. Kirakjuk az almával, majd az édes tojásos tejszínnel óvatosan leöntjük. Előmelegített sütőben 180 fokon 40 perc alatt aranybarnára sütjük!


Jó étvágyat!

2018. augusztus 22., szerda

Paradicsomlé befőzése

Paradicsomlé befőzése


Ma egy igazi családi kincset hoztam!!! 
Amióta az eszemet tudom minden évben főztünk be paradicsomlét. Már a nagymamám is készítette, aztán anyu is, most már én is befőzöm. Még az üvegek is retrók, igaz némelyiken kupak csere volt, de ennek ellenére minimum 30-40 éve használjuk őket.
A receptről annyit, hogy ez tulajdonképpen egy paradicsom ivólé, amit lehet ebben a formájában is fogyasztani, de főzéshez is ezt használom a bolti paradicsompüré helyett.
Tartósítószert nem tartalmaz, cukorral van tartósítva, emiatt pedig nem marad a paradicsom savas, nem bántja az ember gyomrát. 
Én nagyon szeretem. 


Hozzávalók kb. 13 literhez:
  • 10 kg érett, puha paradicsom
  • 1-1,5 kg cukor

Elkészítése:

A paradicsomokat megmossuk, a csumájukat kikanyarítjuk, majd nagyságtól függően félbe vagy negyedekbe vágjuk. Paradicsom passzírozón ledaráljuk. Nagyfazékban feltesszük főni. Ízlés szerint cukrozzuk, és vízzel a megfelelő sűrűségre higítjuk. Miután felforrt, 5 percig főzzük.
Üvegekbe töltjük, tartósítószer nem kell hozzá. Száraz dunsztba hagyjuk kihűlni.
Akár 1-2 évig is eláll, mi bontottunk már még régebbit is, és semmi baja nem volt. Száraz hűvös helyen tároljuk.


Tipp:
Az Anyukám kitalálta a száraz dunszt modern verzióját, nem tudom, ismeri, csinálja-e így valaki.
Mi a hideg sütőbe tesszük a dunsztolni valót, szorosan egymás mellé, rácsukjuk az ajtót és ott hagyjuk kihűlni a befőzött üvegeket. Szép lassan hűlnek, sőt még a sütőt is átmelegítik az üvegek. Évek óta így dunsztolunk, nem romlott meg semmink!
Jó befőzést!

2018. augusztus 21., kedd

Francia almás pite

Francia almás pite


Anyósomnál érik a nyári alma, úgyhogy nálunk most ismét előkerültek az almás receptek.
Nem olyan régen, a ChefClub oldalán akadtam erre az almás pite receptre. Azonnal megtetszett, és el is raktároztam magamnak, a "majd egyszer megsütöm" receptek közé. 
De végül mégsem váratott magára sokat a megvalósítás. 
A pite könnyű, sodó szerű tésztája, és a puhára sült alma egyszerűen mennyei!

Hozzávalók:
  • 1 csg. leveles tészta
  • 8-10 golden alma
  • 4 tojás
  • 3 dl tej
  • 8 dkg liszt
  • 6 dkg cukor
  • 5 dkg olvasztott margarin

A tetejére: 
  • barna kristálycukor


Elkészítése:

Az almák közepét kivájjuk, majd egészben meghámozzuk. Mindegyiket félbe,  majd a közepüket lefele fordítva cikkekre vágjuk, de hagyjuk őket egyben. A leveles tésztát kinyújtjuk, majd egy sütőpapírral bélelt közepes tepsibe egyengetjük. Legyen a tésztának jó magas pereme, hogy a sodó ne folyhasson ki a pitéből. Rárakosgatjuk a tésztára a fél almákat úgy, hogy egyiknek függőlegesen, a másiknak vízszintesen legyen a "csíkozása". Annyi helyet hagyjuk köztük, 5-6 cm-t, hogy a sodó szépen közéjük csoroghasson. A tepsi méretétől függ, hogy mennyi almára lesz szükségünk.
A sodó hozzávalóit simára keverjük, és az almák közé öntjük. Az almák kikandikáló tetejét megszórjuk a barna cukorral, és előmelegített sütőbe toljuk. 170 fokon, 20 perc alatt aranybarnára sütjük. 


Én porcukorral meghintve tálaltam, de ha hűek akarunk maradni a franciás fílinghez, akkor vanília fagyit adjunk hozzá, és karamell szósszal locsoljuk meg!

Jó étvágyat!


2018. augusztus 8., szerda

Almával rakott sertés szelet

Almával rakott sertés szelet


Kedvenc ünnepi receptem, ami minden alkalommal megállja a helyét. Különleges, finom, és nem utolsó sorban nagyon kiadós. A recept a legkisebb lányom keresztanyjától származik.


Hozzávalók:

  • 80 dkg sertés comb
  • 20 dkg bacon
  • 1/2 kg alma
  • sertéssült fűszerkeverék
  • 1 dl étolaj
  • 15 dkg reszelt sajt



Elkészítése:

A húst alaposan megmossuk, majd ujjnyi vastagon felszeleteljük. Az olajat kikeverjük a fűszerkeverékkel, és bepácoljuk vele a húst. 1 éjszakát hagyjuk a pácban. Másnap a tepsit kibéleljük a baconnel, majd egy rétegben ráterítjük a húst. Erre terítjük az előzőleg megpucolt, és felkockázott almát. Alufóliával lefedjük, és 180 fokos sütőben puhára pároljuk. Ha a hús megpuhult, levesszük róla a fóliát, és megszórjuk a reszelt sajttal. Addig sütjük tovább, amíg a sajt meg nem pirul rajta.
Burgonyapürével tálaljuk!


Jó étvágyat!


Pásztor tarhonya

Pásztor tarhonya



Ezt a nagyon egyszerű egytálételt szerintem sokan ismerik, szeretik. Ez is azok közé az ételek közé tartozik, amit mindenki másképp készít.. Már a nagymamám is főzte, bár ő kemény tarhonyának hívta, és nem tett kolbászt bele. Én is az ő receptjét használom, nálunk így eredeti. Ezt szeretjük, nekünk ez az igazi!
Hozzávalók:

  • 1 kis csg. kézi tarhonya
  • 2-3 közepes krumpli
  • 1 nagy, érett paradicsom
  • 3-4 debreceni kolbász
  • ½ dl étolaj
  • 1 ek. ételízesítő
  • só ízlés szerint
Elkészítése:

A paradicsomot és a krumplit apró kockákra vágjuk. A kolbászt felkarikázzuk. Az olajon aranybarnára pirítjuk a tarhonyát. Ha megpirult, hozzádobjuk a paradicsomot is. Amint levet ereszt felöntjük vízzel, ízesítjük, majd hozzáadjuk a krumplit és a kolbászt. Sütőben, 180 fokon puhára pároljuk. Többször át kell keverni, és ha szükséges, a vége felé ismét sózni.
Savanyúsággal tálaljuk.


Jó étvágyat!

2018. augusztus 7., kedd

Őszibarack krémleves

Őszibarack krémleves


Sógornőm egyik délután beállított egy nagy tál érett barackkal. Az volt a kifejezett kívánsága, hogy csináljak krémlevest belőle, azzal a recepttel, amit a Facebook csoportomba megosztottam innen.
Jelentem, a feladatot teljesítettem!


Hozzávalók:
  • 1 kg őszibarack
  • 2 dl főzőtejszín
  • őrölt fahéj ízlés szerint
  • cukor ízlés szerint

Elkészítése:
A barackokat megpucoltam, megmostam, cikkekre vágtam, és feltettem főni annyi vízben, amennyi ellepi. Amikor megpuhult, cukorral, fahéjjal ízesítettem, és hozzáadtam a tejszínt. Kiforraltam, majd botmixerrel pürésítettem.
Tejszínhabbal, és friss barackkal lehűtve tálaltam!


Jó étvágyat!

2018. augusztus 2., csütörtök

Mediterrán zellerleves - házi grízgombóccal

Mediterrán zellerleves
- házi grízgombóccal -


Ha egy könnyű nyári levesre vágysz kedves olvasóm, akkor muszáj kipróbálnod ezt a levest. Én még a télen akadtam rá a recept eredetijére itt, és miután elkészítettem, egyszerűen beleszerettem.
Finom, kevés hozzávalót igényel, és hamar elkészül. Télen is elkészíthető, mert zellert és paradicsomot lehet kapni akkor is, és hiába vannak az egekbe a zöldség árak olyankor, mivel 1-2 db kell csak, szerintem bevállalható. 
Vagy nyáron kell egy-két adagot lefagyasztani, azzal teszünk a legjobbat, és még az íze is más lesz. 
Hiába a szabadban termesztett nap érlelte paradicsomnak nincs párja!


Hozzávalók:

  • 1 közepes nagyságú zeller zölddel együtt
  • 2 közepes paradicsom
  • 1/2 dl étolaj
  • 3 tk. ételízesítő
  • bazsalikom ízlés szerint

A grízgombóchoz:

  • 1 közepes tojás 
  • késhegynyi szódabikarbóna
  • 5 csapott ek. búzadara



Elkészítése:

A zellerről a zöldet levágjuk, a gumót megpucoljuk. Alaposan megmossuk mindkettőt, és a paradicsomot is. A zellert és a paradicsomot felkockázzuk, a zöldjét felaprítjuk (nem kell nagyon, én rusztikusabbra hagyom). Az olajon pár percig párolom a zellert a zöldjével együtt, majd hozzádobom a paradicsomot is, annak elég egy bő fél perc. Felöntöm vízzel, ízesítem az ételízesítővel s a bazsalikommal. Közepes lángon főzöm. 


Amíg fő, elkészítem a grízgombócot:
 A tojást felverem, hozzáadom a szódabikarbónát és a búzadarát. Ha nagyobb a tojás, lehet, hogy kell még dara hozzá, a lényeg, hogy egy sűrűbb nokedli tészta állagot kapjunk. A grízt hagyjuk 15-20 percig pihenni, hogy megszívja magát. Ha a levesünk megfőtt, szaggassuk bele egy kávéskanállal a gombócokat. Addig főzzük tovább, amíg meg nem főnek benne.

Jó étvágyat!

Krumplis lángos

Krumplis lángos


Nagyon szeretjük a lángost, sokszor sütök. Egy jó leves után szerintem kiváló második fogás. Általában a hagyományos fajtát sütöm, de a napokban a Facebookon ráakadtam erre a krumplis verzióra itt. Annyira megtetszett a receptje, hogy tervbe vettem, hogy ki kell próbálnom.
Nagyon finom, lett, érezni benne a krumplis fílinget, és a konyhába sem az olaj szag, hanem inkább a sült krumpli illata terjengett. Legközelebb vastagabbra fogom nyújtani, megállapítottuk, hogy úgy finomabb lenne, egyébként a hagyományoshoz hasonlóan ez is frissen az igazi!

Hozzávalók 8 db-hoz:
  • 50 dkg liszt
  • 2 dkg élesztő (vagy 1 csg. instant)
  • 1 tk. cukor
  • 2 dl tej
  • 2 tk. só
  • 25 dkg főtt, áttört krumpli
  • étolaj a sütéshez és a szaggatáshoz

Tetejére:
  • 1 nagy tejföl
  • 2 gerezd fokhagyma
  • sok-sok reszelt sajt


Elkészítése:

A cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt. Hozzáadjuk a lisztet, és a sót, krumplit, kidolgozzuk. Letakarva duplájára kelesztjük. Addig a fokhagymát megpucoljuk, áttörjük, és a tejfölbe keverjük, illetve előkészítjük a bő olajat a sütéshez. Miután a tészta megkelt 8 részre osztom, és gombóccá egyengetem. Amikor az olaj kellően forró, a egy gombócot az olajos kezembe veszek, a két tenyeremmel ellapogatom, majd elkezdem a szélét kihúzkodni, mint a pizzánál. Kicsit vastagabbra hagyom, mint a hagyományos lángost majd szépen az olajra terítem. A lángot ilyenkor közepesre mérséklem. Mindkét oldalát aranybarnára sütöm. Ha mind a 8 kisült, melegen, a fokhagymás tejföllel megkenve, és reszelt sajttal megszórva tálalom!


Jó étvágyat!

Rendszeres olvasók

Translate